Jak nejlépe bojovat s lupénkou

Co je to lupénka?

Psoriáza (nebo také lupénka, latinksy psoriasis vulgaris) je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění postihující především kůži. Kromě pokožky může postihovat také klouby a nehty. Nemoc postihuje přibližně 2–3 % populace, ale celkový výskyt v populaci může být mnohonásobně vyšší, jelikož jsou projevy nemoci mnohdy nevýrazné a nemoc není diagnostikována. Psoriáza může být i dědičná.

Nejčastěji se změny kůže poprvé objevují mezi 10. a 25. nebo mezi 35. a 60. rokem života a v průběhu života často dochází k opakovaným výskytům nemoci.

Příznaky onemocnění

Mezi nejčastějším příznaky patří kožní změny, které se nejčastěji vyskytují ve vlasové části hlavy, na loktech, kolenech, hýždích, ale mohou se vyskytnout i v oblasti genitálií. Začátek je velmi postupný, kožní změny mohou rychle zmizet, ale ve většině případů se vracejí. Protože se psoriáza může vyskytovat v několika různých formách, nejsou její příznaky vždy u všech pacientů stejné. Nejčastější forma psoriázy se označuje jako psoriáza ložisková.  Nejčastěji se u pacientů vyskytují červená šupinatá ložiska (časem se odlupují) na kolenou a loktech. 

Na rozdíl od ekzému se psoriáza nejvíce projevuje na vnější straně loktů a kolen. Při mírných formách choroby se na těle vyskytují jen ojedinělá nevelká ložiska červené kůže s bílými olupujícími se šupinami, v závažných případech však může olupující se pokožka pokrývat téměř celé tělo. Kromě kůže bývají často postiženy také nehty na nohou i na rukou. Pokud je ložisko lupénky pod nehtem, prosvítá skrze nehet nahoru jako nažloutlá skvrna.

Příčiny onemocnění

Příčiny, které nejčastěji lupénku vyvolají jsou různé. Mezi nejznámější patří:

  • infekce horních cest dýchacích 
  • změny hormonální
  • špatná životospráva
  • cukrovka, dna, obezita
  • chemické vlivy
  • fyzické vlivy

Opatření v boji s lupénkou

Je velice důležité dodržovat preventivní opatření:

  • chránit pokožku před možným poraněním
  • nosit oblečení, které nedráždí
  • nesnažit se odstraňovat šupiny a neškrábat se
  • nejdůležitější je udržovat pokožku vláčnou a pravidelně ji promazávat vhodnými přípravky

Léčba lupénky

Volně prodejné přípravky.

Psoriáza je nevyléčitelné onemocnění, ale vhodnou metodou jej lze udržovat v mírném stavu. Nejčastěji se požívají léky, které pomáhají s odstraněním šupin. Ve většině případů je léčba doživotní. 

Hojně využívanou léčbou je léčba doplňková a přírodní, kdy se používají speciální promazávací masti, krémy, oleje a mléka s nedráždivým účinkem.

Na českém trhu je celá řada přípravků, které s léčbou lupénky pomáhají. Mezi nejžádanější patří kosmetika Dr.michaels od Frankl Pharmy. Přípravky Dr.Michaels jsou velice účinné a oblíbené.

Mediderm je kosmetika vytvořena pro komplexní péči o nemocnou pokožku při lupénce, ekzému a atopické dermatitidě. Přípravky z řady Mediderm neobsahují SLS, parabeny, parfémy a barviva, díky jemné konzistenci se velmi rychle vstřebávají a neznečišťují oděvy nebo ložní prádlo.

Velmi jsou vhodné také koupele v mořské soli. Ne každý, ale může navštívit moře, proto společnost Bohemia Biotika spol.s.r.o. vyrobila speciální sůl z mrtvého moře, která je velmi oblíbená pro domácí použití.

 

 

Léky na předpis

Onemocnění je nevyléčitelné, ale lze je vhodnou léčbou udržovat v uspokojivém stavu, proto je léčba doživotní. Používají se léky, které napomáhají odstranění šupin z ložisek.

Doplňky stravy

Nemělo by se zapomínat na vhodné užívání doplňků stravy. Při léčbě lupénky je užívání vhodných doplňků velice důležité.

Nezapomínejte si užívat sluníčka, protože Slunce je dobrým pomocníkem díky ultrafialovému záření (zejména UVB záření). Pomáhá totiž léčit kožní projevy a snižuje riziko vzniku zánětu. 

Při dodržování všech doporučení se lupénky sice nezbavíte, ale život s lupénkou pro Vás bude snazší.