Jak Posílit imunitní systém

Jak podpořit imunitní systém? Aneb nejznámější druhy vitamínů.

 

Hlavním úkolem imunitního systému je bránit tělo před bakteriemi a viry. Podzim, zima i jaro a střídání teplot přinášejí větší výskyt nemocí a je potřeba našemu imunitnímu systému pomoci, aby se s nimi mohl lépe vypořádat.

Mezi základní činnosti pro podporu imunitního systému zajisté patří pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelný a dostatečný pitný režim, pestrá strava, přísun ovoce a zeleniny, adekvátní poměr vitamínů a minerálních látek a zajisté také vhodně zvolené doplňky stravy.

Vitamíny pomáhající ke správné činnosti imunitního systému a druhy vitamínů:

Vitamín C je nejznámějším vitamínem rozpustným ve vodě a je velice důležitý, protože se podílí na správné funkci v podstatě všech buněk našeho organismu. Je výborným antioxidantem, je nezbytný pro celkovou obranyschopnost našeho těla. Podílí se na tvorbě hormonů a je také nezbytný pro naše svaly, kosti, cévy i kůže, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje vstřebávání železa a působí preventivně proti kornatění tepen nebo proti vzniku některých nádorových, srdečních a cévních onemocnění. Často vitamín C můžete nalézt i v kombinaci například se zinkem či rakytníkem.

Vitamín C je nejznámější a nejčastěji používaný vitamín pro podporu imunity. Nejvíce je známý ve formě prášku či rozpustných tablet. Nalézt ho můžete i v kombinaci například se zinkem či rakytníkem.

Vitamín B většinou souhrnně označovaných jako B-komplex, spadají vitamíny skupiny B, z nichž nejznámější jsou B1 (Thiamin), B2 (Riboflavin), B3 (Niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 (Piridoxin), B9 (kyselina listová), B12 (kyanokobalamin), PP (kyselina nikotinová), která se vyskytuje spolu s ostatními vitamíny skupiny B.

Vitamín A je známý hlavně pro svůj vynikající účinek na zrak a existuje ve dvou formách, jako vitamín A1 (retinol), a vitamín A2 (3-dehydroretinol).  Jestliže je ho v těle nedostatek, může způsobovat šeroslepost nebo barvoslepost, při opravdu velké avitaminóze, může dojít až k úplné ztrátě zraku, či choroby oční rohovky.

Vitamín D patří do skupiny rozpustné v tucích a vzniká v kůži prostřednictvím slunečního záření (vitamín D3) a udržuje tak kožní buňky aktivní a teprve posléze je játry a ledvinami vytvořena aktivní forma vitamínu D (vitamín D2). Tento vitamín je velmi důležitý pro správný vývoj našich kostí a zubů, protože ovlivňuje metabolismus vápníku, fosforu a cukrů a také je důležitý pro játra, ledviny a střeva.

Vitamín E je vitamín rozpustný v tucích, ukládá se zvláště v tukové tkáni, játrech a svalech a je významným antioxidantem, který v našem organismu bojuje s volnými radikály a také odbourává nežádoucí škodliviny z jater.

Vitamínem F jsou označování nezbytné esenciální mastné kyseliny, kyselina linolová, linoleová a arachidonová, které jsou do těla nutné dodávat potravou, protože tělo si tyto kyseliny nedokáže vytvořit žádnou jinou cestou. Tyto esenciální mastné kyseliny jsou základem pro tvorbu a funkci buněčných membrán, ovlivňují naší energii, stav vlasů, pokožky a nehtů, dále pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zabraňují kornatění cév, ochraňují také játra a jsou velmi důležitým elementem při správném vývoji dětí, chrání nás proti zvýšenému krevnímu tlaku a nadváze, podporují imunitní systém, zabraňují krevním sraženinám, chrání organismus proti srdečním chorobám a mozkové mrtvici, působí příznivě na funkci prostaty, dále ovlivňují správnou funkci srážlivosti krve, starají se o naší tělesnou teplotu a působí také preventivně proti rakovině.

Vitamín K patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích a má 3 formy (K1, K2 a K3). Tyto vitamíny se tvoří z bakterií v tenkém střevě. Někteří jedinci však mohou mít problém s absorbováním tohoto vitamínu. V takovém případě je vitamín K3 do těla dodáván synteticky a měl by být podáván s jídlem, aby se mohl lépe vstřebat. Vitamín K je potřebný zejména pro správnou činnost jater a také pro funkčnost srážlivosti krve pomocí takzvaných faktorů srážení krve.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení